Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

På Prins Wilhelmgymnasiet har de som går Samhällsvetenskapliga programmet möjlighet att träffa människor från många olika livsåskådningar i den fördjupningskurs inom religion som vi läser. Scientologikyrkan, Bahai, Jehovas vittnen, Hare Krishna, Livets Ord är standardgäster.

Mormonerna
Mormonerna

I år hade eleverna önskemål om att få träffa Jesu Kristi kyrka av sista dagars heliga (mormonerna) så det blev en ny bekantskap. Två missionärer från USA besökte oss och berättade om sin tro och sitt liv. Vi upptäckte att många av våra fördomar ej var sanna. Tänk att viga sitt liv åt att hjälpa andra människor nå frälsning. Helt fantastiskt att man kan lära sig flytande svenska på sju månader tyckte klassen!

Antroposoferna
Antroposoferna

En annan ny bekantskap för i år blev Antroposoferna från Järna. Inger Hedelin inspirerade oss alla med sin tes att alla kan bli det man vill bara man tror på det. Vi testade meditation och fick höra om centrats arbete med undervisning, sjukvård och biodynamiskt jordbruk. Ett annorlunda inslag i vår stressade tillvaro med ett djup vi sällan tar oss tid till.

PW Social