Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

På Barcelonas stadium Camp Nou

Sex dagar i Barcelona. Sex dagar med skolbesök, kulturupplevelser, möten med den spanska vardagen och den spanska maten.

Elva elever från PW-gymnasiet avslutar just nu en knapp, men intensiv, majvecka i Barcelona. Syftet var i första hand att besöka den spanska skolan Sagrado Corazón i Tarragona. Eleverna hade förberett presentationer av Sverige som de sedan höll på spanska inför de katalanska eleverna. (Gissa om vi lärare var stolta över våra elever!) Dessutom gjorde vi korta besök vid två internationella skolor i Barcelona. Men vad vore en resa till Barcelona om man inte också hann med att studera den berömda arkitekturen av Antonio Gaudi, både den berömda katedralen Sagrada Familia och den spännande böljande parken Park Güell, samt titta in på Picassomuséet.

En annan kulturell höjdpunkt var den Magiska Fontänen som till klassisk musik skiftade färg och form i ett magnifikt skådespel. Och naturligtvis. Shopping på La Rambla. Tapas och paellas på olika restauranger. Sol och bad på stranden. Fotboll i Camp Nou. Berg- och dalbana i Port Aventura. Jo, man hinner mycket på sex dagar. Framför allt hinner man få mycket ont i fötterna!

Välkomnande på Internationella Skolan Fruktmarknad La Boquería
Välkomnande på Internationella Skolan Fruktmarknad La Boquería
En lektion med Christian på Olympia Languages Magiska fontänen
En lektion med Christian på Olympia Languages Magiska fontänen
Med läraren Monserrat-Skola Sagrado Corazon Med rektor på Skolan Sagrado Corazón-Tarragona
Med läraren Monserrat-Skola Sagrado Corazon Med rektor på Skolan Sagrado Corazón-Tarragona
Med vänner från Tarragona-Skola Sagrado Corazon Park Guëll
Med vänner från Tarragona-Skola Sagrado Corazon Park Guëll
På besök i Internationella Skolan-Barcelona På skolan Sagrado Corazón
På besök i Internationella Skolan-Barcelona På skolan Sagrado Corazón
Sagrada Familia Tapas och montaditos
Sagrada Familia Tapas och montaditos
Tarragona k Tarragona k
Tarragona k Vi delar tårta på Victors kalas

PW Social