Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Årets Berzeliusstipendiater Karen Bugembe Nakiganda och Anna Pestrea.

2014 års Berzeliusstipendiater från Prins Wilhelmgymnasiet, Anna Pestrea och Karen Bugembe Nakiganda, deltog i Berzeliusdagarna 23-24:e januari i Stockholm.

Jöns Jacob Berzelius (1779-1848), en av Sveriges genom tiderna största kemist har fått ge namn åt dessa dagar, där gymnasister från hela Sverige som studerar kemi deltar. Berzelius upptäckte hela 5 grundämnen (cerium (1803), selen (1818), kisel (1824), zirkonium (1824), torium (1828). Han bestämde atommassorna för ett 50-tal grundämnen och bestämde sammansättningen av nästan 2000 kemiska föreningar.

Under Berzeliusdagarna fick Anna och Karen ta del av föreläsningar bl.a. om den kemi som uppstår när man njuter av något. Pyrotekniker från KTH hade satt ihop ett fyrverkeri från egna blandningar. Där var också en galamiddag för stipendiaterna på Piperska Muren, Kungsholmen.

Jöns Jacob Berzelius (1779-1848), en av landets genom tiderna främsta kemister.

 

Karen och Anna i föreläsningssalen Aula Magna, Stockholms Universitet.

Anna och Karen till vänster under banketten vid Piperska Muren, Kungsholmen, Stockholm.

Pyrotekniker från KTH hade blandat ihop sitt eget fyrverkeri!

 

Foton från Karen Bukembe Nakiganda och Anna Pestrea.

 

PW Social