Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Felicia, Filippa och Trifa funderar över vem som är aktiv och vem som är passiv på bilderna.Hur många kvinnliga huvudrollsinnehavare finns det i de populäraste filmerna? Varför ser vi så ofta tjejernas rumpor i bild? Och hur ska en ”riktig karl” se ut?

Detta och mycket mer fick elever på samhällsprogrammet åk 1 och 2 diskutera under en workshop tillsammans med filmpedagogen Sofia Jansson från Film i Sörmland. Eleverna analyserade bilder och filmklipp och fick även prova på att ta egna bilder kring temat ”Män med makt & Snygga brudar”.

Genom att fota Joel i grodperspektiv försöker Sally få honom att framstå som riktigt mäktig

PW Social