Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Grattis till tredjeplatsen i mattetävlingen!

Tre elever från Prins Wilhelm-gymnasiet kom på tredje plats i finalen för tävlingen ”Unga matematiker. Laget från PW ställde upp i en tävling som arrangeras av Mälardalens högskola. Där utmanade de lag från Nyköping, Västerås, Eskilstuna och Katrineholm. I laget ingick Henric Flood Hörberg, Julia Lundblad och Aliya xxx

Uppgifterna bestod av kreativ matematik med problemlösningar och sannolikhetslära utan hjälpmedel. En anledning till att laget anmälde sig var att läraren Ann-Charlotte Munther väckte deras intresse för problemlösningar bland annat.

- Det är bra för matteelever att få träna problemlösning. Då får de utmana sig själva och bygga upp sitt självförtroende, säger Ann-Charlotte Munther.

PW Social