Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Gruppbild vid JAS-39 GRIPENVästkusten med Natur- och Teknikprogrammet

Under dagen har vi på Teknikprogrammet besökt Skaraborgs flygflottilj. Vi åkte med en officer till Gripencentralen där vi fick en föreläsning om verksamheten. Han berättade om olika räddningsuppdrag under åren som de har varit delaktiga i men också om hur viktig flygflottiljen är för Sverige.

Alla blivande JAS GRIPEN piloter utbildas på flygflottiljen, både nationella och internationella piloter. Vi fick en exklusiv rundvandring i hangarerna där planen står parkerade samt lite allmän och rolig information.

Det har varit en väldigt rolig vecka med mycket intressanta besök och vi har haft väldigt kul tillsammans med naturklassen.

Hälsningar från Teknik 2

Ett JAS-39 GRIPEN flygplan inne i en hangar.Skaraborgs Flygflottilj

PW Social