Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Estetiska programmetEstetiska programmet på Prins Wilhelmgymnasiet rivstartade höstterminen med att snabbt repa in ett konsertprogram förra veckan och är nu denna vecka ute på turné!

Idag besökte vi Mellösa och Hälleforsnäs och efter två bejublade konserter blev det autografskrivning efteråt. Eleverna jobbade snabbt och effektivt, scenen med all utrustning ställdes i ordning och soundcheck gjordes på dryga 35 minuter (och lite pizza slank ner mellan gigen).

Konserter med autografskrivning efteråt..Estetiska programmetImorgon fortsätter vi vår roadtrip till Sparreholm och Malmköping (onsdag) och på torsdag spelas det på BCPW i kreativa stråket samt på Säfstaholmsslott i Vingåker. Vi avslutar vår turné på Frejaskolan i Gnesta på fredag.

// Hälsningar Christina Bergenheim, sångpedagog estetiska programmet, Prins Wilhelmgymnasiet Flen

PW Social