Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Nafisa Yusuf Mohamed och Halimo Mohamed Guleid ifrån Nagaad Network, en organisation som arbetar för kvinnors rättigheter i Somaliland.Den 6 februari så fick Prins Wilhelmgymnasiet besök av Nafisa Yusuf Mohamed och Halimo Mohamed Guleid ifrån Nagaad Network, en organisation som arbetar för kvinnors rättigheter i Somaliland.

Nafisa besökte både Samhällstreorna och en del av IM där hon berättat om kvinnors situation och rättigheter samt nätverkets arbete i Somaliland. Hon hoppas bland annat kunna ta med sig erfarenheter ifrån Sverige tillbaka till Somaliland för att kunna applicera i sitt arbete där.

Läs mer: http://www.nagaad.org/

PW Social