Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Marklyft

Vi på Prins Wilhelm vill att våra elever mår bra. Att röra på sig är en del i detta.

Genom åren har idrottskurserna samarbetat med lokala föreningar. Friskis & Svettis är en av dem och de dyker upp här och där på lektionerna för att köra diverse pass med eleverna, som t ex dans. I fredags var det dags för tvåornas tjejer att jobba på sin styrka. I 75 minuter körde de Skivstång Intervall & kämpade stenhårt. Under passet var det mycket skratt och dagarna efter var det många ömma rumpor.

Man vet aldrig vilka utmaningar som väntar under vår skolas varierade idrottslektioner..

 

Uppvarmning

KonditionUtfall

M bicepsPlankan

Totalövningtriceps

PW Social