Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Varifrån kommer maten?Varifrån kommer maten? Vad äter du till frukost? Varifrån kommer din mat?
Det var frågor som elever från Färnebo folkhögskola utgick från när de nyligen besökte ett par samhällsklasser på PW.

De fyra eleverna från Färnebo, Karl-Johan Johansson, Ebba Wilhelmsson, Emelie Ericsson och Linnea Vasberg, berättade om sitt sex veckor långa möte med Sydafrika. De mötte ett land med oerhörda kontraster, där lyxbostäder låg vägg i vägg med kåkstäder.

Men de mötte också en optimism och en kampvilja. Människor som tagit saken i egna händer, ockuperat jord börjat odla för sin egen försörjning. Färneboungdomarna tvingade också oss att tänka efter; varifrån kommer egentligen maten på frukostbordet? Och vad gör vi om en dag butikshyllorna skulle gapa tomma?

Inskickat av: Lillemor Johansson

PW Social