Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

ColumbusmonumentetUppdatering från Barcelona fredag 17/5: Idag har vi gått en guidad tur i stan. Vi besökte La plaza real, ett av alla stora torg i Barcelona. Sen gick vi vidare mot hamnen där vi såg Columbusmonumentet.

Efter lite egen tid vid hamnen gick vi till den statliga katedralen. Dock fick inte alla gå in då vi bara hade shorts och linne, vilket inte var tillåtet där inne. Sedan gick vi runt på stan och besökte bl.a. La Pedreira som Michaela berättade lite om. Det är en känd byggnad designad av Antonio Gaudí.

Efter guidningen fick vi tid för att utforska bl.a. stranden Barceloneta och shoppinggatorna. På kvällen gick vi till en sportbar för att titta på finalen i den spanska cupen Copa del Rey. Vi hade tur med vädret, det var mycket sol och ganska varmt.

Linnea Mathieu, Michaela Jidemyr & Anton Jonsson sp3

Läs mer om utbyte Spanien->>

La plaza realLa plaza real

Den statliga katedralenDen statliga katedralen

La PedreiraGaudis La Pedreira

PW Social