Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Eleverna gjorde värderingsövningar..På Förintelsens minnesdag startade projektet Tema Folkmord som handlar om mänskliga rättigheter. Vi utgår från Förintelsen och kopplar till andra folkmord genom historien utifrån offer-, förövar- samt betraktarperspektivet.

Den 27/1 föreläste en åklagare från Haagtribunalen som arbetat med balkanrättegångarna innan vi företog den årliga marschen för fred och demokrati. I fredags var det dags för nästa schemabrytande aktivitet. Organisationen Peace Works hade work shops med oss. Vi gjorde värderingsövningar, såg film och diskuterade begrepp som normer, makt och åskådare.

Eleverna tyckte att dagen var rolig och givande. "Jag ska tänka en gång till nästa gång jag dömer någon efter kläderna" sa en elev i utvärderingen. Vi hoppas att ungdomarnas toleransnivå skall öka iom dessa möten.
Vi gjorde värderingsövningar, såg film..
..och diskuterade begrepp som normer, makt och åskådare.
Nästa vecka kommer tidsvittnet Benjamin Grünfeld hit och föreläser om sin tid i nazisternas grepp under Förintelsen.

Resan till Auschwitz & Birkenau närmar sig, så vi återkommer med bilder och redogörelser inom kort!

Mvh Ingela Berglund
E-post

PW Social