Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Jonas & Amanda tillsammans med eleverna i Rikets sal där jehovas Vittnen har sin kyrka.

Eleverna på Samhällsprogrammet i årskurs tre läser en fördjupande religionskurs.

Urkunder och religiösa texter skall vara i fokus på kursen, men det kan bli lite tungt och svårt...därför bjöd vi in, samt hälsade på, troende människor för att få höra om deras tolkning av sin heliga text. Vi mötte Hare Krishna, Livets Ord, Scientologikyrkan, pastorn i svenska kyrkan i Flen - Ander Lagbo & åkte till Rikets sal och träffade Jehovas vittnen.


Många fördomar försvann, diskussionen var stundtals livlig och fascinationen över dessa människors övertygelse ett faktum! Nu skall eleverna göra ett studium av en bibeltext. De ska dels göra en modern teaterscen av stycket & dels en analys som de presenterar för klassen t ex jämföra med Koranen.

Bildkälla: Sörmlands museum, Anders Lagbo

Per-Erik Holmberg från Scientologikyrkan.

Mats Watting/Mukunda Das, Hare Krishna.


Inskickat: Ingela Berglund, E-post

 

PW Social