Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

HT-11-Infoshow

Onsdag 14/9 bjöd Prins Wilhelmgymnasiet på infoshow. De inbjudna var åk 9 från Malmaskolan, Stenhammarskolan, Bruksskolan och Vidåkersskolan. Eleverna bjöds på underhållning av före detta elever från Prins Wilhelmgymnasiet, det numera rikskända bandet Tenplayt. Mellan låtarna informerade sångaren i bandet, Mårten Schultzberg, eleverna om deras kommande gymnasieval.

Vidare bjöds de gästande eleverna ett kortare teaterstycke framfört av lärare från Prins Wilhelmgymnasiet. Senare under föreställningen fick gästerna ta del av föreläsningen ”Ekologi i framtiden” framförd av karaktärer från filmen ”Star Wars”. Detta visade, enligt Eskilstuna-Kuriren, att Prins Wilhelmgymnasiet verkligen är en plats där världar möts.

 

Läs även artikeln i tidningen Folket->>

HT-11-Infoshow HT-11-Infoshow

HT-11-Infoshow HT-11-Infoshow

HT-11-Infoshow

HT-11-Infoshow HT-11-Infoshow

 

Fotograf: Karolina Jonsson

 

Se hela albumet->>

 

 

PW Social