Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Betyg och bedömning

I gymnasieskolan sätts betyg på varje avslutad kurs och på gymnasiearbete. Efter fullföljd utbildning får eleven ett examensbevis om hon eller han uppfyller kraven för examen, annars utfärdas ett studiebevis.

Betygsskalan har sex steg, fem godkända steg, E-A och F som är ett icke godkänt betyg. Betyget sätts av läraren som till stöd har de preciserade kunskapskrav som finns för E, C och A. Läraren ska vid betygssättningen utnyttja all tillgänglig information om elevens kunskaper i förhållande till de nationella kunskapskraven och göra en allsidig bedömning av dessa kunskaper.

Betygskopior

Om du gått ut gymnasiet men förlorat dina betyg gör du så här:

Om du fått ett examensbevis eller ett studiebevis kontaktar du centralarkivet via växeln
Telefon 0157-43 00 00 eller via Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..

 

Mer information finns på flen.se ->>

 

PW Social