Stipendium i fysik ger deltagande i Lise Meitner-dagarna i höst!

 Lektor Peter Martinsson tillsammans med stipendiaterna Hibatollah och Mouaz.Hibatollah Gamal Mohna och Mouaz Qutrieh som går i årskurs 1 på det naturvetenskapliga programmet tilldelas var sitt stipendium i Fysik som innebär att de får deltaga i Lise Meitner-dagarna i Fysik 16-18 november 2018.

På bilden lektor Peter Martinsson tillsammans med stipendiaterna Hibatollah och Mouaz. Lise Meitnerdagarna är en konferens för gymnasieelever med deltagare från hela landet som träffas i Stockholm där de får delta i föreläsningar med bl.a. nobelpristagaren i Fysik från 2004. Frank Wilczek fick pris för sitt arbete med den starka kärnkraften.

Länkar:

Lise Meitner-dagarna hemsida ->>

Lise Meitner-dagarna program-2018 ->>

© 2017 Prins Wilhemgymnasiet. All Rights Reserved. Designed By JoomLead
Flens Kommun, Prins Wilhelmgymnasiet, 642 37 FLEN | Leveransadress: Violentorget 7 | Entréadress: Violentorget 5 | Telefon: 0157- 430 504 | E-post