Prins Wilhelmgymnasiet

Bildningscentrum Prins Wilhelm i Flen

Font Size

Cpanel
Gronlinje-bt-arise.jpg

Sörmland

Sörmland
 1. Politiker ställdes mot väggen
  Antalet anställda i landstinget har ökat med närmare 200 de senaste fyra åren. Men antalet anställda i vården har minskat.
 2. Fler kvinnor i årets kommunval
  Fler kvinnor lyfts högt på listorna i årets kommunval. Men en granskning som Dagens Samhälle låtit göra visar att skillnaden mellan blocken är kraftig.
 3. Patientsäkerhet hotas när platserna blir färre
  Vårdplatserna är färre än på 20 år på Nyköpings lasarett. Sommaren har av vårdpersonal upplevts kaotisk. – Det är hela tiden en kamp för att hitta vårdplatser, säger Rosie Lundvall, sjuksköterska på akutmottagningen.
 4. Nytt boende kan skapa fler vårdplatser
  Landstinget har ont om vårdplatser. Nu vill Socialdemokraterna i landstinget tillsammans med i första hand sina partikamrater i Nyköpings kommun öppna för fler vårdplatser genom ett så kallat mellanvårdsboende. – Det är nog unikt i Sverige, säger landstingsrådet Greger Tidlund (S).
 5. TV-dueller en milstolpe för SN