Prins Wilhelmgymnasiet

Bildningscentrum Prins Wilhelm i Flen

Font Size

Cpanel
Gronlinje-bt-arise.jpg

Sörmland

Sörmland
 1. Prövande väntan på njurdonation
  Ovissheten är det jobbigaste, berättar Anders Sundö. I snart tio år har han väntat på att få en ny njure.
 2. "Många hinner avlida i väntan på organ"
  Just nu väntar över 700 svårt sjuka personer i Sverige på att få ett nytt organ. En del av dem kommer att dö. Därför är det viktigt att fler tar ställning i donationsfrågan. – Alla kan bli donator, oavsett ålder, säger Harald Zetterquist, överläkare.
 3. "Jag och min familj har fått ett helt nytt liv"
  Mathias Eklund led av kraftig njursvikt. I december fick han en ny njure. – Nu orkar jag mer, jag är inte lika trött och tjurig, säger han.
 4. "Fröken Signe såg mig och att jag älskade att sjunga"
  Det var en gång ...en liten föräldralös flicka som växte upp i Torshälla tillsammans med sin mormor. I dag är hon världsstjärna och bosatt i Schweiz. Men intrycket är lika försynt som på youtubeklippet från Hylands hörna 1967.
 5. Från ett "folkets hus" till "fort-nazi" – berättelsen om ett Folkets hus
  Under femtio år var Folkets hus den centrala mötesplatsen för Oxelösundsborna. Här samsades fackföreningarna, politiken med föreningslivet och ett blomstrande kulturliv. I dag ägs byggnaden av den privata fastighetsägaren Åke Holmström. Det är inte längre ett folkets hus