Gymnasieprogram
Om du tänker på Prins Wilhelmgymnasiet, vad tänker du då?
- Detaljer
- Kategori: Gymnasieprogram
- Skapad den måndag, 07 november 2011 10:43
- Träffar: 169
- Frågor till några elever som tidigare gått på PW
Linda Linda Johansson, student 2011
- Det var bra, jag gick på lärling och där hade man praktik tre gånger i veckan. Jag ville bli florist och jag lärde mig jättemycket på praktiken.
- Nu jobbar jag på min gamla praktikplats, Trädgårn i Flen, jag fick jobb där direkt efter studenten.
- Visst vill jag öppna eget en dag, fast nu ska jag jobba så att jag får lite mer erfarenhet.
Tips till blivande gymnasieelever:
- Man måste ha mycket självdisciplin då lärlingarna bara är på skolan två dagar i veckan. Det blir mycket plugga vid sidan av. Man måste se till att alla ämnen som man behöver till högskolebehörigheten är med i programmet, och det har jag idag!
TomasTomas Lidström, student 2003
- Det första jag tänker på är nog den sunkiga dockan Alf som vi hade i Media på den tiden. Eller kafeterian där man satt och slackade allt för mycket...
- Idag jobbar jag som den enda ljussättarspecialisten på People Can Fly/Epic Games, där vi gör datorspel som ”Bulletstorm” och ”Gears of War”.
- Att få pyssla med färglära, fotografering och formspråk i gymnasiet gav mig en bra grund att senare bygga vidare på i studier inom just dataspel/grafik. Jag använder dagligen det jag lärde mig under mina studier i mitt arbete.
Bästa tips:
- Det finns inga tips att ge. Vill man något tillräckligt mycket så finns det inget som kan stoppa en, så jag säger bara: - Ge inte upp förrän du lyckats!
MatildaMatilda Lantz, student 2007
- I dag pluggar jag på Södertörns högskola. Jag läser utbildningen JMM (Journalistik och multimedia)
Tips till blivande gymnasiestudenter?
- Att ta vara på det egna ansvaret när tillfälle ges. Och att så tidigt som möjligt försöka planera för utbildning efter gymnasiet. Även om man inte vill börja plugga direkt efter studenten tror jag att det hjälper att ha ett mål. Då är det lättare att välja program, valbara kurser samt att hitta motivation då det känns tufft.
DavidDavid Midbjer, student 2010
- Min gymnasietid var bra, jag fick hela tiden jobba mot saker som jag själv gillade, sen gick jag i en liten klass så jag hade bra kontakt med alla. Kunskapen att hantera stress och att gilla när det sker mycket samtidigt. Idag är jag arbetssökande, har just studerat ett år naturfotografering i Norge.
Bästa tipset:
- Sätt upp mål och jobba mot något du själv vill göra. För om du jobbar mot något du verkligen vill själv blir resultatet alltid bra och du får ut det du vill.
MårtenMårten Schultzberg, student 2008
- Aulan, där jag haft några av mitt livs roligaste stunder (på scen).
Pluggar psykologi i Uppsala med syftet att bli specialkriminolog, samt spelar och släpper skivor med mitt band!
- Tipset: ta vara på all kunskap och utrustning som finns på skolan, vad du än vill bli bra på så finns kunskapen och prylarna där, bara köra på.
- - -
Illustrationer och Layout: Sebastian Örtegren-Jonsson (student, PW 2008)
| Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. | http://seb89.tumblr.com/ |
Layout: Marie Andersson, PWmedia 2011






