Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

Publiceringsverktyg

Prins Wilhelmsgymnasiets hemsida är uppbyggd med publiceringsverktyget Joomla!

Det är en av de mest kraftfulla publiceringsverktyg inom öppen källkod som finns i dag. En Joomlahemsida är databasdriven och uppbyggd med moduler och olika funktioner som man väljer hur man vill publicera, placera eller använda sig av. Det finns ett stort antal funktioner och program att fritt ladda ner till Joomla.

Vill du läsa mer om vad Joomla! är kan du följa någon av dessa länkar:
www.svenskjoomla.se/
www.joomla.org (engelskspråkig sida)

Om hemsidan

Hemsidan bör vara fullt läsbar i de flesta webbläsare. Alla nedladdningsbara dokument på webbplatsen är PDF:er och i enstaka fall worddoc. Du behöver gratisprogrammet Adobe Acrobat Reader för att kunna läsa PDFer. Du kan ladda ner detta här: www.adobe.com/.

Vi försöker hålla strukturen på hemsidan så lättnavigerad som möjligt, men är det något du letar efter men inte hittar, prova att skriva in ett sökord i sökfältet. Denna funktion söker igenom alla sidor inom hemsidan.

Cookies

En cookie är en liten textfil som tillfälligt lagras på din dator och som innehåller information. Cookies används av rent tekniska skäl för att förbättra webbplatsen för användaren.
Det finns två olika typer av cookies. Den ena typen sparar en fil permanent på din dator. Den används till exempel för att du ska kunna anpassa en webbplats efter dina önskemål. Den andra typen kallas sessioncookies. Under tiden du är inne och surfar på en webbplats skickas den här cookien mellan din dator och webbplatsen för att kunna koppla information. Sessionscookis lagras inte permanent på din dator utan försvinner när du stänger din webbläsare.

På Prins Wilhelmgymnasiets webbplats används cookies för användaranpassning för att förbättra webbplatsen. Vi använder så få cookies som möjligt.
Om du har cookies spärrade i din webbläsare kan vi inte garantera att webbplatsen fungerar som den ska. Om du inte accepterar cookies lämnar du webbplatsen genom att klicka i kryssrutan i webbläsaren.

Vill du veta mer om cookies kan du läsa vidare
Post- och telestyrelsens hemsida PTS ->>

Bilder och texter

De flesta bilder på hemsidan är oftast, om ej annat anges, tagna av tidigare medialärare Marie Andersson. Lärare och elever fotar och skriver även själva vid t ex resor eller andra aktiviteter, och lämnar sedan in sitt material till hemsidan för publicering. Skulle du hitta en bild, eller något annat som av någon anledning inte bör vara med på hemsidan är vi tacksamma om du mailar webmaster så att den/det kan tas ner.

För uppbyggnad, skötsel och administration av hemsidan står:

Agneta S. Leijon
Redaktör och Layout, även som redaktör för PWs sidor på www.flen.se
E-post

Som ytterst ansvarig står rektor på Prins Wilhelmgymnasiet:

Jonas Axelsson
Rektor
E-post

VECKOBREV

Vecka 47APL HA3  v.46-49

Klassråd

20/11 Måndag

21/11 Tisdag

22/11 Onsdag

23/11 Torsdag

24/11 Fredag

 

Lise Meitner-dagarna är en årligen återkommande konferens för fysikintresserade gymnasieelever. 
25-26 Lördag-Söndag
Lise Meitner-dagarna
"Lise Meitner-dagarna är en årligen återkommande konferens för fysikintresserade gymnasieelever."
Läs mer ->>


Vård- och omsorgscollege

Den 30 okt blev Prins Wilhelmgymnasiet certifierade av Vård- och omsorgscollege!

Länkar:
www.vo-college.se ->>

Certifiering utifrån kvalitetskriterier ->>

Stipendiater deltar i Molecular Frontiers Symposium Sustainable Energy på Chalmers

Fredrik och Oliver tilldelats stipendium för deltagande i Molecular Frontiers Symposium Sustainable Energy på Chalmers 7-8 december 2017.Fredrik och Oliver tilldelats stipendium för deltagande i Molecular Frontiers Symposium.
Läs mer ->>

"Nytt certifikat ger större möjligheter för vårdeleverna"

Bild från Öppet Husdagen med vårddockan Agda

Prins Wilhelmgymnasiets certifiering av Vård- och omsorgscollege, uppmärksammat i artikel i Eskilstuna Kuriren

Läs mer: https://www.ekuriren.se/

P4 Sörmland intervjuade elever på Språkintroprogrammet
och pratade om trygghet och skola.

Elever på Språkintroprogrammet pratar om trygghet och skola.

Vidare till Sveriges Radio
P4 Sörmland ->>

Kemins Dag på PW

19 okt var det Kemins Dag 2017 på PW-gymnasiet.
Tema blå-gul kemi (färglära på molekylnivå).

Bilder från Kemins Dag på PW

Läs mer ->>

Stipendiater för Sonja Kovalevskydagarna

b_240_0_16777215_00_images_1-inskickat-17_17-HT-SonjaKovalevskydagarna_23469027_543997525933994_1636515430_o.jpg

 

Två elever från NA3, Firel Jabro och Agil Haciyev, har beviljats stipendium för att åka på Sonja Kovalevskydagarna tors-lör 9-11 november.


Nyfiken på gymnasiet?

kikaregubbeⒸASL

Skicka in en intresseanmälan för en Prova-På dag på PW!

Maila här! ->>

PW på Facebook

Följ Prins Wilhelmgymnasiet på Facebook!

PW på Facebook

PW Social

jextensions.com